• Space Shuttle Geocoin -  NICKEL

Tento geocoin ve tvaru raketoplánu nám připomíná 2 tragické lety raketoplánů Challenger a Columbia

a všech 14 členů posádky, kteří zahynuli na těchto posledních misích.

Provedení rubu mince je umělecká kompozice insignií z obou letů STS-51-L a  STS-107.

Trackovací číslo naleznete pod výklopnými dveřmi. 


rozměr: cca 64,5 mm x 40 mm

tloušťka: 13 mm

výklopná dvířka odhalí trackovací číslo

trackovatelný na Geocaching.com


Space Shuttle, oficiálně Space Transportation System - STS (Vesmírný dopravní systém,  je americký pilotovaný kosmický raketoplán pro lety do vesmíru provozovaný vládní organizací NASA.

V lednu 1972 byl oficiálně zahájen STS program.  NASA, pověřená prezidentem Nixonem, měla vyvinout mnohonásobně použitelný dopravní prostředek pro lety ze Země na oběžnou dráhu a zpět. První letu schopný exemplář měl být původně pojmenován Constitution (Ústava) na počest dvoustého výročí americké ústavy, ale masivní celonárodní dopisová kampaň fanoušků televizního seriálu Star Trek nakonec přesvědčila Bílý dům změnit pojmenování na  Enterprise s technickým číslem OV-101 (OV – Orbiter Vehicle). Enterprise nebyl vybaven ani tepelnou ochranou, ani kyslíkovodíkovými hlavními motory SSME (Space Shuttle Main Engines) a byl určen výhradně k letovým zkouškám v zemské atmosféře. Slavnostní předání se uskutečnilo 17. září 1976 a v průběhu roku 1977 uskutečnil pět zkušebních klouzavých letů v atmosféře.


Raketoplán (orbiter)je jediný okřídlený pilotovaný vesmírný prostředek, který je schopen mnohonásobných letů na oběžnou dráhu a přistání. Raketoplány dopravují na oběžnou dráhu družice, satelity, meteorologické stanice či jiná zařízení a zajišťují servis nebo opravu poškozených zařízení včetně jejich transportu zpět na Zemi.  Plní jak výzkumné mise, tak i mise „zásobovací“ pro různé orbitální stanice především pro Mezinárodní vesmírnou stanici - ISS.  Space Shuttle program má být ukončen po dobudování ISS v roce 2010.


Raketoplán Challenger

K havárii raketoplánu Challenger došlo při startu k letu STS-51-L dne 28. ledna 1986 v čase T+73 sekund po prohoření izolace pomocného startovacího raketového motoru SRB. Následná exploze externí palivové nádrže raketoplánu rozmetala družicový stupeň a posádka při této explozi zemřela, eventuálně až při dopadu na vodní hladinu. Challenger byl v pořadí druhý raketoplán vesmírné letky NASA, který dobyl oběžnou dráhu Země.  Podnikl devět úspěšných vesmírných misí, během kterých uskutečnil 987 obletů Země a ve vesmíru strávil 69 dní. Desátá byla osudnou. 


Raketoplán Columbia

K havárii raketoplánu Columbia došlo během sestupu atmosférou v závěru letu STS-107 dne 1. února 2003 ve výši cca 60 km nad Texasem. Hrana křídla orbiteru, narušená nárazem pěnové izolace odpadlé při startu raketoplánu z externí palivové nádrže, nevydržela extrémní tepelné namáhání a prohořela. V důsledku toho došlo k rozpadu raketoplánu při rychlosti 20 000 km/h a usmrcení posádky přibližně 15 minut před plánovaným přistáním. Columbia byla prvním exemplářem vesmírné letky NASA, podnikla 28 úspěšných vesmírných misí, při kterých strávila ve vesmíru 300,74 dní, Zemi oběhla 4 808krát a uletěla celkem 201 497 772 km.

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý

Space Shuttle Geocoin - NICKEL

  • Kód výrobku: Space Shuttle Geocoin - NICKEL
  • Dostupnost: 2
  • 420 CZK

  • Cena bez DPH: 420 CZK

Dostupné možnosti